Úvod / Okna / Dřevěná okna - Eurookna / Materiály na výrobu Eurooken / Sklo na výrobu oken

Sklo na výrobu Eurooken

Sklo zajišťuje nejdůležitější funkci oken a tou je přístup světla do interiéru a zároveň oddělení vnitřního a vnějšího prostředí. Pro použití v moderních oknech se používají izolační dvoj či troj skla a jejich modifikace. Sklo kromě této své základní funkce může splňovat ještě řadu dalších požadavků:

Tepelně izolační vlastnosti

Izolační vlastnosti izolačního skla charakterizuje koeficient tepelného prostupu k (nověji U), jenž má rozměr W/m2K. Převrácená hodnota  1/k je koeficient tepelného odporu R. Čím nižší koueficient tepelného prostupu, tím lepší izolační vlastnosti. Obyčejné dvojsklo má hodnoty k = 2,4 - 2,8 W/m2K. Maximální normou povolená hodnota koeficientu  k = 1,6 W/m2K. Do našich výrobků standardně používáme skla s koeficientem k = 1,4 nebo 1,1 W/m2K (plněno argonem). Nejlepší na trhu dostupná skla dosahují hodnoty  k = 0,6 - 0,7 W/m2K. Jsou však čtyř a vícenásobně dražší, než skla s koeficientem k = 1,1.

Poznámka. Zažité označení „vakuová" skla je technicky nepřesné, neboť žádné izolační sklo nemá v meziprostoru vakuum. Jedná se pouze o přechodný stav při výrobě, aby mohl být meziskelní prostor vyplněn např. inertním plynem.

Zvuková izolace

Další z důležitých parametrů izolačních skel je zvuková izolace, jež označována jako vzduchová neprůzvučnost a udávána v dB. „Obyčejné" izolační dvojsklo má zvukový útlum 30dB. Řadou technických opatření (rozdílná tloušťka skel, plnění meziprostoru plynem ...) lze dosáhnout útlumu 45 dB. Skla s vyššími hodnotami (kolem 50 dB) jsou výrazně dražší a pozbývají praktického významu pro montáž do eurooken.

Bezpečnost

Bezpečnostními skly se rozumí taková skla, jež zamezují „vysypání" či ztěžují vniknutí do interieru až po skla neprůstřelná. Základním bezpečnostním opatřením je vložení folie mezi dvě tabule skla. Takto opravená skla nesou obchodní název conex. Při použití folie tloušťky 0,38 mm ( conex 6,38) se jedná o bezpečnostní sklo ve smyslu zdravotním. Sklo se „nevysype".Při použití folie 0,76 mm (conex 6,76) jde již o opatření zabraňující či lépe řečeno ztěžující vniknutí do objektu. Nejčastěji používaná varianta, jež akceptují pojišťovny. Při použití folie síly 1,52 mm (conex 7,52 ) je tento účinek pouze umocněn.

Neprůstřelná skla tvoří specielní část a jsou pro montáž do eurooken nevhodná - přílišná váha. Nelze vyrobit funkční eurookno s neprůstřelným sklem.

Obecně lze říci, že bezpečnostní opatření nemění optické vlastnosti skel. Samy o sobě taktéž nemají tepelně izolační účinek. Proto při aplikaci do izolačního skla se jedná prakticky o trojsklo : sklo/folie/sklo - rámeček - sklo.

Požární odolnost

Požárně odolná skla jsou speciální skupinou skel, jež splňují spolu se zvláštními montážními a konstrukčními postupy požární odolnost zadanou obvykle projektem. Základním opatřením je použití drátoskla nebo specielní výplně v meziskelním prostoru. Na jednotlivá okna takto upravená vydáváme individuální certifikát.

Barevnost, reflexe

Izolační skla lze obzvláštnit či kombinovat v mnoha variantách. Jednou z mnoha možností je použití skel zabarvených, skel s desénem či skel s reflexí či upravenou pohltivostí. Nejčastější způsob je použití skel s desénem viz níže. Tato skla jsou průsvitná, avšak neprůhledná. Jejich aplikaci doporučujeme zejména u vchodových dveří, garážových oken, či do světlíků, toalet a sklepů. Tato skupina má výrazný architektonický vliv.

Totéž platí pro skla s reflexí, jež jsou obvykle tónována a zabraňují průhledu do interiéru. V noci však jejich efekt mizí. Měnit pohltivost/odrazivost má význam u velkých prosklených ploch ke snížení pasivního tepelného zisku.

Speciální skla

Do této skupiny skel patří řada dalších úprav a doplňků, jež mohou výrazně měnit vlastnosti skel. Jedná se například o skla kalená, nebo vybavená solárními články. Existují i skla vybavená v meziskelním prostoru dálkově ovládanými žaluziemi či roletami. Taktéž vybaveny různými druhy větracích lišt. Samostatnou kapitolou související se sklem je dovybavení skel příčkami. Viz. kapitola doplňky.

 


Kontaktní formulář

Chcete-li se nás na něco zeptat ohledně našeho sortimentu, dohodnout si schůzku, objednat zaměření, vyplňte tento jednoduchý formulář a odešlete.


Kontaktní údaje

Jméno:

Adresa (př.: Jasná 9):

Město, obec (př.: Praha):

PSČ (bez mezer):

Telefon (9 míst):

Email (př.: abc@xy.cz):

Dotaz, sdělení

Text zprávy:

Opište: